Jak smog wpływa na wygląd elewacji budynków?
Zachowanie wyglądu elewacji budynku w dobrym stanie to marzenie każdego zarządcy lub właściciela. Niestety, rozmaite niekorzystne czynniki zagrażają elewacji każdego dnia, wpływając na jej wygląd oraz powodując osadzanie się zabrudzeń. Do takich należy smog, szczególnie mocno odczuwalny w dużych miastach naszego kraju. W tym tekście skupiamy się na walce ze skutkami smogu i podpowiadamy jaki ma on wpływ na wygląd budynków, jak przeciwdziałać powstawaniu osadów oraz jak przywrócić elewacji najlepszą prezencję.
Wpływ smogu na estetykę elewacji i jej wytrzymałość
Osadzający się na elewacji smog prowadzi do zmiany jej koloru, który staje się wygaszony i poszarzały. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza w danym regionie, a także od od ulokowania budynku względem najbliższej jezdni, smog może osadzać się w różnym tempie i powodować mniej lub bardziej nierównomierne szarzenie. Im bardziej natężony jest ruch uliczny w danej okolicy, tym szybsze będzie tempo zmian.
Szczególnie podatne na absorpcję pyłków smogu są powierzchnię porowate, czyli elewacje ceglane lub betonowe. Będą szybko wchłaniać smog, absorbować cząsteczki brudu, a w rezultacie ich elewacja będzie wyglądać z każdym rokiem na coraz starszą niż jest naprawdę.
Ponadto elewacja mocno zanieczyszczona smogiem podlega degradacji. Pojawiają się w niej mikroporowatości, sprzyjające dalszemu osadzaniu się brudu i wchłanianiu wilgoci. W rezultacie, smog osadzający się na budynku może sprzyjać rozwijaniu się pleśni, porostów i innych nieestetycznych zabrudzeń. Im dłużej elewacja nie była czyszczona, tym trudniejsze będzie usunięcie warstwy brudu.
Czyszczenie i zabezpieczenie elewacji przed smogiem
Do czyszczenia elewacji polecamy stosować specjalne środki przeciw osadom ze smogu. Wykorzystywane są w czasie mycia wysokociśnieniowego, a dzięki wnikaniu w głąb struktury materiału, mogą doprowadzić do jego gruntownego oczyszczenia. Polecamy korzystać pod tym względem z pomocy specjalistów, gotowych zrealizować cały proces w sposób bezpieczny dla elewacji i bez powiększania jej dotychczasowych porów.
Stosuje są także metody piaskowania, mikrościerania oraz techniki konserwatorskie. W zależności od stopnia zabrudzeń oraz intensywności osadu, należy dobrać najskuteczniejszy sposób renowacji, który nie spowoduje dalszych uszkodzeń. Zaleca się powtarzać czyszczenie elewacji co 2 lub 3 lata, w zależności od konkretnych potrzeb danego budynku i jego narażenia na smog.
Uniknięcie powstawania osadów ze smogu jest możliwe jedynie dzięki regularnie powtarzanemu czyszczeniu. Warto połączyć je z aplikacją środków konserwujących, zwłaszcza tych o działaniu hydrofobowym. Będą przeciwdziałać osadzaniu się zabrudzeń płynnych, a tym samym wnikaniu ich w głąb struktury porów oraz powstawaniu intensywnych i opornych zabrudzeń. Odpowiednio dobrane środki konserwujące mogą ograniczyć zjawisko osadzania się smogu oraz spowolnić tempo szarzenia elewacji.