efekt-biedronki-na-elewacji

Czym jest efekt biedronki na elewacji? Jak go uniknąć?

Efekt biedronki jest dość często obserwowany. Są to niewielkich rozmiarów plamki, rozmieszczone równomiernie na powierzchni elewacji. Za ich powstanie odpowiadają kołki mocujące warstwę izolującą, a największą widoczność uzyskują w okresie grzewczym. Ponieważ biedronka jest nieestetycznym efektem, który szpeci wygląd elewacji, wielu właścicieli i zarządców budynków próbuje jej przeciwdziałać. W tym artykule skupiamy się na najważniejszych poradach skierowanych do osób pragnących zabezpieczyć się przed wystąpieniem tej sytuacji. 

Jak powstaje efekt biedronki na powierzchni elewacji?

Biedronka to efekt występujący na elewacji pokrytej warstwą izolacyjną. Najczęściej są to plamy o kolorze ciemniejszym lub nieco jaśniejszym niż kolorystyka budynku. Umiejscowienie plam nie jest przypadkowe, pojawiają się tam, gdzie występuje tzw. mostek termiczny, czyli punktowe zwiększenie ciepła, przepływającego właśnie dookoła mocowania. 

Wbrew pozorom, efekt biedronki nie świadczy o niskiej jakości lub źle dobranym typie warstwy izolacyjnej. Może on wystąpić nawet w przypadku najbardziej skutecznych materiałów. Przyczyną powstania biedronki jest jedynie nieprawidłowo wykonany montaż, w czasie którego dobrano kołki mechaniczne (lub inne łączniki) o błędnym rozmiarze. 

Kiedy pojawia się biedronka?

W okresie jesiennym i zimowym, biedronka będzie raz bardziej, a raz mniej widoczna. Najczęściej pojawia się w czasie zmiennych temperatur, gdy powierzchnia elewacji rozmarza lub też paruje z niej woda. W takim wypadku, różnice w temperaturze w poszczególnych częściach elewacji mogą być spore, a tempo odparowania wilgoci zwiększa się w pobliżu mostków termicznych. 

Ponadto, efekt biedronki często pojawia się na budynkach świeżo wyremontowanych lub poddanych izolacji termicznej. Uwidacznia się na tych ścianach, które z uwagi na ulokowanie względem strony świata schną powoli. Warto podkreślić, że efekt biedronki jest początkowo widoczny jedynie w niewielkim stopniu, z czasem zaczyna natomiast rosnąć. 

Jak uniknąć efektu biedronki?

Najważniejsze jest odpowiednie przeprowadzenie montażu, dobór łączników o długości dopasowanej ściśle do rozmiarów warstw izolacyjnych. Niewystarczająco głęboko umieszczone kołki będą skutkować powstaniem mostków termicznych, a w rezultacie odmiennym tempem rozmarzania wody i jej parowania. Zaleca się wobec tego mocowanie ściśle dobranych łączników oraz stosowanie specjalnych zaślepek wykonanych z tego samego materiału co izolacja. 

W razie wątpliwości warto skorzystać z ekspertyzy specjalisty, który szybko przeprowadzi diagnostykę elewacji i mechanizmów mocujących, a następnie zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Często zalecanym jest pokrycie elewacji nową warstwą izolującą i przeprowadzenie jej kołkowania w sposób prawidłowy i w oparciu o ściśle dopasowane akcesoria. Niestety, sama naprawa nieprawidłowo wykonanego mocowania jest często niemożliwa.  Jesli już efekt biedronki wystąpi zaleca się czyszczenie elewacji.