mycie-elewacji

Jak usunąć zacieki z elewacji?

Zacieki to rodzaj zabrudzenia szczególnie często pojawiający się na powierzchni elewacji. Powstanie zacieków wiąże się najczęściej z opadami atmosferycznymi oraz zalegającą na elewacji wodą. Niekiedy zacieki są mało widoczne, jednak mają tendencję do powiększania się z czasem oraz zwiększania swojej powierzchni. Dlatego warto rozpocząć walkę od razu gdy wygląd zacieków zaczyna szpecić powierzchnię budynku. W tym artykule wskazujemy na najskuteczniejsze sposoby eliminacji zacieków z elewacji oraz podpowiadamy, na które rozwiązanie warto się zdecydować.

Zacieki na elewacji czy i w jakim stopniu są niebezpieczne?

Choć zacieki stanowią przede wszystkim zagrożenie dla estetyki budynku, to jednak ignorowanie przez długi czas mogą doprowadzić do szkód konstrukcyjnych. Przede wszystkim mogą spowodować zawilgocenie ścian, a tym samym prowadzić do rozwoju plam pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń. Ponadto długotrwale utrzymujące się zacieki mogą powodować ograniczenie właściwości izolacyjnych.

Z uwagi na możliwość przenikania wody do wnętrza elewacji, zacieki mogą również prowadzić z czasem do pękania tynków, korozji betonu oraz degeneracji innych elementów i warstw konstrukcji. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się zacieki w okresie zimowym, na zmianę zamarzające i rozmarzające, co sprzyja powstawaniu dalszych pęknięć.

Samodzielnie usuwanie zacieków z elewacji

Osoby pragnące zrealizować to zadanie samodzielnie mogą skorzystać z myjki ciśnieniowej, wyjątkowo skutecznego narzędzia w trosce o elewację. Wysokie ciśnienie sprzyja wnikaniu środków myjących do najmniejszych nawet szczelin i wgłębień, dzięki czemu przebarwienia mogą zostać szybko zniwelowane. Warto jednak podkreślić, że myjka ciśnieniowa nadaje się do powierzchni wytrzymałych, a niekoniecznie do elewacji drewnianych.

W zależności, czy zacieki powstały w wyniku rozwoju plam brudu, porostów czy wykwitów solnych, należy dobrać odpowiedni środek czyszczący. W trakcie stosowania należy przestrzegać zaleceń producenta. Do usuwania zacieków mniejszej rangi powinna wystarczyć zwykła woda wymieszana z domowymi detergentami, octem lub sodą oczyszczoną. Do bardziej opornych zacieków polecamy preparaty na bazie kwasów, skuteczne w rozpuszczaniu trwałych osadów mineralnych.

Po zakończonym czyszczeniu, zaleca się dokładne opłukanie elewacji oraz jej inspekcję po wyschnięciu. Warto zwrócić uwagę, czy wszystkie zacieki zostały usunięte, czy nie spowodowaliśmy dodatkowych uszkodzeń w czasie mycia oraz czy nie ma potrzeby powtórzenia czyszczenia.

Profesjonalna pomoc w usuwania zacieków z elewacji

Osoby korzystające z pomocy profesjonalistów są w nieco lepszej sytuacji. Specjaliści własnymi siłami zdiagnozują stan elewacji oraz rangę powstałych zacieków, dopasowując stosowane środki oraz technologię. Warto wybierać profesjonalną pomoc, jeśli elewacja wykonana jest z materiałów miększych lub bardziej wymagających niż beton, lub pokryta jest zaciekami dużych rozmiarów. W takim wypadku samodzielne czyszczenie elewacji może okazać się nieskuteczne lub po prostu daremne.