Mycie elewacji tynkowych

Dlaczego mycie elewacji przed malowaniem jest konieczne?

Każda osoba przygotowująca się do mycia elewacji pragnie aby uzyskane efekty były olśniewające i zachwycające. Elewacja odpowiednio zadbana będzie pozbawiona nie tylko mchu, wyblakłych plam i zanieczyszczeń, ale również zakonserwowana na przyszłość i odpowiednio chroniona. W tym artykule skupiamy się skutecznych metodach przygotowania elewacji budynku do malowania – podpowiadamy dlaczego nie warto pomijać tego etapu i jakich konsekwencji możemy się spodziewać po prawidłowo oczyszczonej elewacji.

Usunięcie warstwy starej farby

Czyszczenie elewacji ma często na celu usunięcie starej warstwy farby, szczególnie tych fragmentów, które są luźne, odstają od powierzchni lub w inny sposób szpecą fasadę. W tym celu stosuje się urządzenia myjące pracujące pod ciśnieniem, idealne do przygotowania powierzchni elewacji do dalszych prac renowacyjnych. Zaletą urządzeń pod ciśnieniem jest duża efektywność oraz możliwość usunięcia nawet najbardziej opornych i problematycznych fragmentów.

Eliminacja zabrudzeń pokrywających elewację

Wymycie elewacji przed jej pomalowaniem pozwala na dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń: pyłków, cząstek stałych, osadów i plam. Dzięki temu szczeliny i pory w strukturze elewacji zostają odsłonięte, a farba może zostać bez przeszkód zaaplikowana na całej powierzchni. Co równie ważne, wszelkie przebarwienia i ślady brudu stanowią potencjalne zagrożenie dla integralności i kolorystyki nowej elewacji, sprzyjają powstawaniu dalszych przebarwień oraz kruszeniu się w przyszłości.

Zwiększona wytrzymałość i trwałość farby

Dzięki myciu elewacji, jej powierzchnia jest łatwo dostępna i może zostać bez przeszkód pomalowana. W przypadku elewacji nieoczyszczonej, powłoka nowej farby może zacząć odpadać, łuszczyć się lub w inny sposób ulegać dezintegracji. Aby tego uniknąć, należy aplikować farbę zawsze na elewację oczyszczoną. Jedynie w ten sposób uzyskujemy gwarancję najlepszej trwałości nowej powłoki, która nie będzie kruszyć się z powodu zalegających pod nią zabrudzeń.

Diagnoza potencjalnych uszkodzeń i braków

W czasie mycia elewacji mamy możliwość dokładnego przyjrzenia się jej ubytkom oraz rozpoznania wszystkich potencjalnych braków, nawet tych niezauważalnych na co dzień. W ten sposób uzyskujemy niezbędną wiedzę, która pozwoli nam przygotować elewację do procesu malowania. Wszelkie poważne ubytki należy uzupełnić, gdyż w ciągu kolejnych lat będą powiększać się i stanowić potencjalne zagrożenie dla integralności elewacji oraz izolacji budynku.

Mycie elewacji a planowanie dalszych prac

Osoby decydujące się na współpracę z profesjonalną firmą muszą zdawać sobie sprawę, jak ważnym etapem jest wymycie elewacji przed jej pomalowaniem. Każdy profesjonalny kontrahent od malowania elewacji będzie nalegał na jej uprzednie wymycie, a być może nawet odmówi realizacji usługi jeśli nie zostanie ona połączona z usługą mycia. Wynika to oczywiście z faktu, że jedynie dokładne wymycie elewacji pozwala prawidłowo ocenić jej stan oraz podjąć decyzję o zaaplikowaniu dalszych środków konserwujących lub innych niezbędnych rozwiązań.