czym-czyscic-kostke-brukowa

Czym czyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa to popularny materiał do utwardzania powierzchni, często stosowana np. do wykładania parkingu, chodników, podjazdów czy tarasów. Są to powierzchnie narażone na zanieczyszczenia praktycznie każdego dnia, a dodatkowo kostce zagrażają zmienne warunki atmosferyczne. Kluczem do utrzymania ładnego wyglądu kostki brukowej jest systematyczne czyszczenie. Czym to robić? Zobaczmy, jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie  kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami

Chcąc utrzymać dobrą kondycję i atrakcyjny wygląd kostki brukowej przez długi czas, trzeba stale kontrolować jej stan. Jeżeli dojdzie do zabrudzeń, przed rozpoczęciem czyszczenia, należy dokładnie usunąć mech i chwasty, które często pojawiają się w szczelinach między kostkami. Pamiętaj, żeby systematycznie usuwać liście z powierzchni kostki, ponieważ jeśli zaczną gnić, po usunięciu mogą pozostawić nieestetyczne przebarwienia, które trudno zmyć nawet specjalnymi preparatami.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Plamy oleju bywają problematyczne i trudne do usunięcia, dlatego najlepiej zabrać się za czyszczenie jak najszybciej. Pamiętaj, że z upływem czasu tłuszcz będzie głębiej wnikał w powierzchnię kostki, przez co plamy staną się jeszcze trudniejsze do likwidacji. Świeże plamy z oleju można spróbować zmyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Często jednak to nie wystarcza i trzeba zamówić profesjonalne usługi czyszczenia kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej z farb i innych materiałów budowlanych

Zanieczyszczenia kostki brukowej często powstają podczas prac budowlanych czy renowacyjnych na zewnątrz budynku. Zdarza się, że kostka zostanie zabrudzona farbą lub cementem, które również stanowią plamy z gatunku problematycznych. Najlepiej spróbować je usunąć jak najszybciej, przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jednak jeszcze przed zastosowaniem myjki, warto spróbować zdrapać z powierzchni kostki resztki farby lub cementu. Jest to dość czasochłonne zadanie, wymagające cierpliwości. Co więcej, jeżeli plamy zdążą zaschnąć, usunięcie ich może być znacznie trudniejsze.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

W walce z porostami kluczowe jest systematyczne pielenie, aby zapobiec ich nadmiernemu rozrastaniu się. W tym celu można użyć środków chemicznych, jednak trzeba mieć na uwadze, że takie detergenty mogą być szkodliwe dla zwierząt, więc jeżeli masz psa lub kota, które biegają po podwórku, być może nie jest to najlepsze rozwiązanie. Innym sposobem na pozbycie się chwastów, jest ich ręczne usuwanie, np. przy pomocy drucianej szczotki lub małych grabek. Tutaj również trzeba sobie zarezerwować nieco czasu.

Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej nie zawsze jest łatwym zadaniem. Często domowe sposoby nie wystarczą, aby całkowicie pozbyć się zanieczyszczeń. W przypadku poważnych zabrudzeń warto zamówić profesjonalne mycie kostki brukowej, które zostanie wykonane przez zawodowców dysponujących odpowiednim sprzętem, pomagającym w kompleksowym usuwaniu zabrudzeń.