mycie-elewacji

Kiedy należy myć elewację?

Elewacja budynku to jego wizytówka, stanowiąca pierwsze wrażenie dla odwiedzających czy przechodniów. Długo narażona na wpływ czynników atmosferycznych, zanieczyszczenia i osady, elewacja może z czasem tracić swój pierwotny blask. Regularne mycie elewacji nie tylko poprawia estetykę, ale także przyczynia się do utrzymania trwałości materiałów. Warto zastanowić się, kiedy najlepiej podjąć się tego zadania.

Kiedy najlepiej myć elewację. Jaki miesiąc?

Wybór pory roku ma znaczący wpływ na efekty mycia elewacji. Najczęściej mycie elewacji wykonuje się wiosną i latem, gdy dodatnie temperatury sprzyjają szybszemu suszeniu powierzchni. W niektórych przypadkach nie zaleca się też mycia elewacji w pełnym słońcu, dlatego najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która dobierze odpowiedni termin. Fachowcy mają także do dyspozycji narzędzia, które pozwalają im na czyszczenie elewacji w różnych warunkach atmosferycznych.

Jak często myć elewację?

Częstotliwość mycia elewacji zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja budynku, warunki atmosferyczne czy rodzaj zanieczyszczeń. W obszarach miejskich, gdzie występuje większe zanieczyszczenie powietrza, elewacje wymagają częstszego czyszczenia. Chcąc utrzymać ładny wygląd i dobrą kondycję elewacji, warto wykonać czyszczenie przynajmniej raz w roku. W niektórych przypadkach, szczególnie przy lokalizacji budynku w miejscu szczególnie narażonym na zanieczyszczenia, lepiej robić to częściej, np. raz na pół roku.

Na to, jak często warto myć elewację, wpływ ma też rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana. Pamiętaj, że elewacje z tynku mogą wymagać innych metod czyszczenia, niż elewacje szklane czy drewniane. Jest to kolejny czynnik, przemawiający za tym, aby mycie elewacji zlecić profesjonalnej firmie, która wie, jak należy czyścić konkretne materiały, aby uzyskać najlepsze efekty i zapewnić elewacji bezpieczeństwo.

Dokładne mycie elewacji – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Drobne zabrudzenia na elewacji można spróbować zmyć samodzielne przy pomocy wody i środków do czyszczenia elewacji. Nie zawsze jest to jednak takie proste, zwłaszcza gdy zabrudzenie powstało na dużej wysokości. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają zaawansowane narzędzia i odpowiednie zabezpieczenia do czyszczenia elewacji na różnych wysokościach.

Metoda mycia elewacji powinna być dostosowana do materiału, z jakiego fasada jest wykonana. Ważna jest również odpowiednia wiedza dotycząca pielęgnacji danego tworzywa, jeżeli zależy Ci na tym, aby mycie było bezpieczne. Profesjonalna firma, która zajmuje się myciem elewacji na co dzień, z pewnością cechuje się odpowiednim doświadczeniem i znajomością materiałów oraz metod ich pielęgnacji.

Podsumowując, jeżeli Twoja elewacja wymaga kompleksowego wyczyszczenia, lepszą opcją będzie poproszenie o pomoc firmy, która zajmie się zleceniem z najwyższą dokładnością, dbając o to, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, także z trudno dostępnych miejsc.