Kiedy najlepiej myć okna? Najważniejsze zasady mycia okien
Czyste i lśniące okna to ozdoba każdego budynku, niezależnie czy mowa o domu, biurowcu, obiekcie komercyjnym czy dowolnym innym. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty warto przestrzegać kilku zasad dotyczących mycia okien. Określają one kiedy warto zdecydować się na wykonanie tego zadania oraz po jakie metody należy sięgnąć, by uporać się z konkretnymi zabrudzeniami. W naszym artykule omawiamy ten temat w sposób zwięzły i rzeczowy – przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące skutecznego i bezpiecznego czyszczenia okien.
Jak myć okna bezpiecznie? Najważniejsze ABC prawidłowego mycia okien
Do rozpoczęcia czyszczenia okien należy zgromadzić wszystkie potrzebne sprzęty. Najczęściej jest to miękka ściereczka lub gąbka, gumowa skrobaczka (do usuwania uporczywych zabrudzeń), pojemnik z wodą, płyn do mycia okien i w miarę możliwości, przedłużacz teleskopowy lub drabina. W przypadku mycia przeszkleń od strony zewnętrznej – sprawa jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy mowa o oknach nieotwierających się lub ulokowanych na wyższych kondygnacjach budynku.
Wówczas warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, dla której mycie szyb na wysokości nie stanowi żadnej nowości. Wykorzystują w tym celu różne rozwiązania – od sztywnych myjek teleskopowych o długości nawet kilkunastu metrów, po automatyczne sprzęty pracujące pod ciśnieniem. Tylko w ten sposób uzyskujemy gwarancję, że wszystkie przeszklenia w danym budynku zostaną oczyszczone w sposób dokładny i bezpieczny.
Okna na wyższych piętrach są zazwyczaj bardziej narażone na pewne grupy zanieczyszczeń, takich jak smog lub odchody ptaków. Warto regularnie sprawdzać ich stan i zdecydować się na czyszczenie, gdy widoczne zabrudzenia wpływają na estetykę całego budynku.
Kiedy i dlaczego warto myć okna?
Zaleca się, aby mycie okien przeprowadzać na wiosnę lub wczesnym latem, gdy pogoda jest cieplejsza i nie utrudnia realizacji tego zadania. Jest to idealny moment, aby usunąć zimowe zabrudzenia, kurz i pyłki, które przez kilka miesięcy gromadziły się na szybach. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalny poziom nasłonecznienia wewnątrz pomieszczeń.
Mycie okien wykonuje się także w ramach bardziej kompleksowych prac renowacyjnych – takich jak rewitalizacja budynku, elewacji lub wymiana stolarki. Mycie okien warto też wykonać po zakończonym remoncie lub wymianie instalacji w tynkach. Sytuacje te generują dużą ilość zabrudzeń, które będą osadzać się na powierzchni szyb.
Środki wykorzystywane do mycia okien
W czyszczeniu przeszkleń można wykorzystać kilka grup środków – warto dobierać je względem konkretnego rodzaju zabrudzeń oraz ich intensywności. Wśród środków wykorzystywanych w warunkach domowych znajdują się: płyny do mycia okien, koncentraty, płyny na bazie alkoholu, roztwory octu lub soku cytrynowego. Wśród płynów do mycia okien wyróżnić można te o specjalistycznym przeznaczeniu – do usuwania smug, nalotów, klejów, zabrudzeń stałych. W przypadku mycia pod ciśnieniem – wykorzystuje się delikatne roztwory lub korzysta wyłącznie z wody demineralizowanej.