Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Dezinformacja dotycząca konieczności mycia paneli fotowoltaicznych sięga w chwili obecnej zenitu. Podczas gdy jedni mówią o tym, że panele należy regularnie czyścić, inni twierdzą, że ich mycie może powodować uszkodzenia i jest bardzo niewskazane. Jak jest w rzeczywistości? Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Z czasem, wystawione na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych panele fotowoltaiczne wymagaj czyszczenia. Ważnym jest, żeby czyszczenie przeprowadziła ekipa, która posiada w tym zakresie doświadczenie i dysponuje odpowiednią technologią mycia. Wówczas zyskujemy pewność, że panele będą czyste – a co za tym idzie, odzyskają pierwotną sprawność – bez ryzyka wystąpienia uszkodzeń. 

Jak doszło do powstania mitu o tym, że paneli fotowoltaicznych się nie myje?

Problem „nie myjemy” paneli fotowoltaicznych jest tematem szeroko dyskutowanym w środowisku OZE już od lat. Jego źródeł należy upatrywać w przekazie marketingowym, którego celem było przekonanie potencjalnych użytkowników do inwestowania w fotowoltaikę, kiedy domowe elektrownie słoneczne nie były jeszcze tak rozpowszechnione i dotowane ze środków rządowych czy unijnych. Obecnie użytkownicy fotowoltaiki podejmują decyzje zakupowe w oparciu o inne czynniki. Nie zmienia to faktu, iż niektórzy sprzedawcy i dystrybutorzy paneli fotowoltaicznych wciąż powtarzają jak mantrę „ nie myjemy”, „nie musimy myć”, „smoczyszczące”, „bezobsługowe”. 

Oczywiście opady atmosferyczne w jakimś stopniu spłukują kurz i pył zalegający na panelach fotowoltaicznych. Jednak proces ten nie przebiega na taką skalę, jak opisują to niektórzy producenci. A gromadzenie się na powierzchni paneli brudu ma często bardzo duży wpływ na funkcjonowanie i uzyski z danej instalacji fotowoltaicznej. W chwili, w której uzyski spadają pierwszym naszym podejrzeniem powinno być zanieczyszczenie paneli. Są one bowiem  narażone na zanieczyszczenia biologiczne i urbanistyczne, których w naszym otoczeniu nie brakuje. 

Czy mycie paneli fotowoltaicznych może im zaszkodzić?

W tym względzie całe środowisko pozostaje jednogłośne. Nieprawidłowe czyszczenie paneli fotowoltaicznych może powodować uszkodzenia. Dochodzi do nich na ogół na skutek złego doboru chemii czyszczącej lub zastosowania zbyt twardych szczotek i materiałów do mycia powierzchni. Powstające w trakcie nieprawidłowego czyszczenia mniejsze i większe zarysowania mogą się z czasem przyczynić do spękań czy rozszczelnienia ramy panelu. Uszkodzeniom tym można przeciwdziałać stosując innowacyjne technologie czyszczenia. Jedną z najbardziej rekomendowanych jest technologia wody demineralizowanej, która skutecznie usuwa nawet uporczywe zanieczyszczenia bez konieczności stosowania środków czyszczących.