sprzatanie-przemyslowe

Sprzątanie przemysłowe: Co to jest?

Sprzątanie może przyjmować różne formy. Jedną z nich jest sprzątanie przemysłowe. Co to takiego? Na czym polega?

Sprzątanie przemysłowe to czynność polegająca na czyszczeniu obszarów niebezpiecznych w obiektach przemysłowych, takich jak fabryki, magazyny, elektrownie i inne. Zakres usług świadczonych w ramach sprzątania przemysłowego jest bardzo szeroki i różnorodny. Zależy przede wszystkim od rodzaju obiektu i jego konstrukcji. Sprzątanie przemysłowe najczęściej dotyczy obiektów wielkopowierzchniowych. Usługa może obejmować kompleksowe czyszczenie obiektu lub czyszczenie wybranych elementów. W obu przypadkach za sprzątanie przemysłowe odpowiada wyspecjalizowana firma, której pracownicy posiadają odpowiednie kompetencje do pracy w trudnych warunkach.

Wyzwania towarzyszące sprzątaniu przemysłowemu

Obok hal produkcyjnych i magazynowych sprzątanie przemysłowe obejmuje również biura terenów przemysłowych. Utrzymanie czystości w tego typu obiektach jest bardzo wymagające ze względu na ich lokalizację. Zanieczyszczenia są stale przenoszone do biur z zewnętrznych obszarów hal produkcyjnych. Kolejnym wyzwaniem w sprzątaniu przemysłowym jest utrzymanie czystości maszyn i urządzeń, a nierzadko całych linii produkcyjnych. Czyszczenie maszyn i urządzeń musi przebiegać zgodnie z wytycznymi ich producenta i być zaplanowane w czasie tak, aby nie wpływać na obniżenie wydajności produkcyjnej zakładu.

Rodzaje usług sprzątania przemysłowego

Usługi sprzątania przemysłowego obejmują wiele różnych czynności, w ramach których wyróżnić możemy m.in.:

  • czyszczenie hal produkcyjnych i przemysłowych,
  • czyszczenie hal magazynowych,
  • czyszczenie biur zlokalizowanych na terenach przemysłowych,
  • czyszczenie urządzeń przemysłowych,
  • czyszczenie elementów konstrukcyjnych (ścian, sufitów, elementów infrastruktury),
  • zamiatanie parkingów.

Niektóre firmy w ramach sprzątania przemysłowego zajmują się nawet usuwaniem i utylizacją azbestu. Mając świadomość jak szerokim pojęciem jest sprzątanie przemysłowe przed zamówieniem usługi warto omówić jej zakres oraz ustalić, jakie konkretne czynności będą wykonywane na terenie obiektu. To pozwoli utrzymać obiekt w czystości zgodnie z obowiązującymi standardami.